Ádám György

A polgári peres eljárás önellentmondásai
(Különös tekintettel az "orvosi műhiba" perekre)

2002

Logod Bt., Budapest

ISBN: 369-862-3403


SINOPSIS
Előszó
Alkotmányértelmezés - ügyvédség
Bizonyítás a polgári peres eljárásban
A polgári perek futamideje és az igazságszolgáltatás
Az igazság szolgáltatása : Tanulmány
Jogtudomány és matematika

SINOPSIS

A szerzőharmincöt éve foglalkozik orvos-egészségügyi joggal (több évtizeden keresztülaz Orvostudományi Egyetem jogász tanára volt). Jelenleg az ELTE JogtudományiKar tiszteletbeli professzora, az MTA doktora, ny. egyetemi tanár és ügyvéd. Ezutóbbi ténykedése során elsősorban "orvosi műhiba" perekben képvisela bíróságok előtt ügyfeleket. Ezen tevékenysége kapcsán észlelt a hatályos perjogbanolyan anomáliákat, amelyeket a jelen könyv hat tanulmányában leír.

         Az elsőtanulmányt (Fundamentum 1999. 1. szám). dr. Bánáti Jánossal, a BudapestiÜgyvédi Kamra elnökével közösen írta. A tanulmány azt elemzi, hogy mikéntjárhat el az ügyvéd, ha a polgári perjog rendszerében alkotmányellenestörvényhelyet talál. Megjegyzendő, hogy a szerző ügyvédként ilyen ügyekben mártöbbször fordult az Alkotmánybírósághoz.

A másodiktanulmány (1999. október) a polgári peres eljárásban a bizonyítás elméleti ésgyakorlati kérdéseivel foglalkozik, megvilágítva annak történelmi hátterét és abizonyítás fokozott nehézségeit az "orvosi műhiba" perekben.

Aharmadik tanulmány (2000. október) az igazságügyi szakértés jogi és gyakorlatiellentmondásait mutatja be, különös tekintettel az Egészségügyi TudományosTanács Igazságügyi Bizottságának szerepére az "orvosi műhiba"perekben. (A tanulmány de lege ferenda javaslatokat is tartalmaz.)

A negyedik tanulmány "a polgáriperek" futamideje" és az igazságszolgáltatás ellentmondásait elemzi.Kimutatja, hogy a perek "futamidejének" erőszakolt gyorsítása azigazságszolgáltatást viszi lehetetlen helyzetbe, ami különösen markánsan"érvényesül" az "orvosi műhiba" perekben a kártszenvedettek hátrányára. A szerző ezt történeti és logikai úton mutatja be ésbizonyítja.

Azötödik tanulmány gondolati összefoglalása az előzőeknek, egy sajátosvonatkozásban, összehasonlítva az 1890-es évektől az USA-ban ésNyugat-Európában indult hasonló témákat elemző és a mai magyar bíróságiítélkezésről alkotott vélemények azonos és eltérő vélekedését.

Ahatodik tanulmány - látszólag - nem illeszkedik a sorozatba, mert az "igazítélet" logikai elemzését adja. Itt az "ítélet" logikai fogalmátveti össze a szerző a bírósági ítélettel. A záró tanulmány logikai alapját adjaaz előző öt tanulmány elméletének.

Atanulmánykötethez dr. Bárándy György ismert ügyvéd írt - a szerzővel is vitázó- előszót.